Matthew Sim, James Somerfield & Katherine Sheridan 3 of the winners at round 8 of the Crystal Palace Crits on June 11 (London)
Crit Result: Crystal Palace Crits 8
E/1/2
1. James Somerfield, TRASH MILE
2. Alec Briggs, TEKKERZ CC
3. Thomas Heal, Stolen Goat Race Team
4. Harry Macfarlane, TAAP Kalas
5. Oscar Amey, TEKKERZ CC
6. Alfie Amey, TEKKERZ CC
7. Neil Phillips,
8. Luke Meyer-Eland, VC Londres
9. David Streule, London Dynamo
10. Ben May
11. Luke Simpson
12. Alwyn Frank, Brighton Mitre CC
13. Milo Wills VC Londres
3rd Cat only
1. Matthew Sim, Knights London
2. Isaac Dutton, VC Londres
3. William Metcalf, Oxford University Cycling Club
4. Lee Davies, London Dynamo
5. Cobi Allen, Peckham Cycle Club
6. Jonathan Sparrow, Hub Vélo
7. Michael Pressick
8. Grant Fraser, G!RO Cycles
9. Matthew Pettit, Sunday Echappée
10. Sidney Dutton, VC Londres
Senior Womens E/1/2/3/4
1. Katherine Sheridan
2. Iona Mitchell, London Academy
3. Sasha Halsey, London Dynamo
4. Lauren O’Brien, Stolen Goat Race Team
5. Esme Wiley, London Academy
6. Elizabeth Wallace, Lee Velo (South East London)
7. Grace Bell, London Academy
8. Emma Naylor, London Academy
9. Isabel Wallace, Lee Velo (South East London)
10. Mollie Little, Brixton Cycles Club
11. Charlotte Adams, PDQ Cycle Coaching Property El…
U16 Open
1. Mikhail Gitnik, VC Londres
2. Samuel de la Mare, VC Londres
3. Milo De La Mare, VC Londres
4. William Macpherson, VC Londres
5. Billy Kee, Lee Velo (South East London)
6. Josh Sayagh
7. William Macpherson, VC Londres
8. Aidan Plail, Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
U16 Girls
1. Peggy Knox, ViCiOUS VELO
2. Aalia Clay, VC Londres
U14 Open
1. Colin Benezet Minns, Penge Cycle Club
2. Laurie Dutton, VC Londres
3. Tiger Gloag, VC Londres
4. Brodie Wilkinson, Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
5. George Haines, VC Londres
6. Jasper Shapton, VC Londres
U14 Girls
1. Eleanor Thompson, 4T+ Cyclopark
U12 Boys
1. Oscar Chambers, VC Londres
2. Finn Jones, VC Londres
3. Ben Snary, VC Londres
4. Emrys Hopping, Sutton Cycling Club
5. Leon Mcmahon, VC Londres
6. Dylan Plail, Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
7. Hector Lewis, Herne Hill Youth CC
8. Finlay Nippard, Sutton Cycling Club
U12 Girls
1. Beatrice Murrell, Southborough & District Whls
2. Greta Wilkinson, Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
3. Esther Yeatman, VC Londres
4. Alyssa Gitnik, VC Londres
5. Daphne Hale, Epsom Cycling Club
U10 Boys
1. Elmar Streule, Hillingdon Slipstreamers
2. Tejus Savulionis-Ptasnikas Limited Edition Cycling
3. Timo Shapton, VC Londres
4. James Jack
5. Oskar Surda, Herne Hill Youth CC
6. Finlay Sedgwick, VC Londres
7. Elystan Hopping, Sutton Cycling Club
8. George Williams, Herne Hill Youth CC
9. Eric Cassidy
10. Stavros Hale, Epsom Cycling Club
U10 Girls
1. Victoria Debeule
2. Francis Stuger
U8 Boys
1. Harley Woodward, Sutton Cycling Club
2. Macsen Hopping, Sutton Cycling Club
3. Ollie Law
U8 Girls
1. Emma Jack, Herne Hill Youth CC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Witham Wheelers 25m TT
- TT Result: Southport Cycling Club 10m TT
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #13
- Youth Result: Tour De L’Avenir West Midlands
- RR Result: Upton 200 Road Race
- RR Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club Summer RR
- Youth Result: NW Youth League Round 6
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #6
- RR Result: Surrey League/Paceline Cat 2/3
- RR Result: CC Hackney RR
- TT Result: Finsbury Park CC 50m TT
- TT Result: Velo Club Cumbria 25m TT
- BMCR National RR Championships (E/F/G/H)
- TT Result: GTR Return To Life 25m TT
- Crit Result: Crits in Cyclopark #3
- Crit Result: Ride Revolution Coaching summer crits #1
- TT Result: RTTC 50 Mile TT Championships
- TT Result: A3crg Goodwood Closed Circuit TT
- TT Result: Royal Navy & Royal Marines CA 10m TT
- TT Result: Westmead Team 88 10m TT
- TT Result: East Anglian VTTA 10m TT
- TT Result: Shropshire CCA 25m TT
- TT Result: Port Sunlight Wheelers 10m TT
- Crit Report/Result: PDQ Summer Series 3
- TT Result: GTR Return to Life Time Trial
- RR Result: John Davies Memorial Road Races
- Crit Result: RCR Goodwood Handicap
- Crit Result: West Thames Tuesday League 11
- Crit Result: SACA Salt Ayre Tuesday Series 11
- Crit Result: PDQ Race Series #3
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #12
- Crit Result: City Crits Cardiff Rd 4
- RR Result: Evening Road Race (Aberdeenshire)
- Crit Result: Cliff Pratt Deca Community Crits 5
- Crit Result: Some Enchanted Evenings with CCA #9
- Crit Result: King and Queen of the Bowl #10
- Crit Result: Hove Park Crits #1
- RR Result: BikeStow 3-day
- Results: Ilkley Town Centre Cycles Races
- Youth Result: White Rose Youth league
Other News on VeloUK
- Startlist: BMCR National Road Championships E/F/G/H
- OLYMPIC NEWS – Team GB Announces First Riders for Olympics
- News: Alex Richardson Retires
- New Releases from Shutt Velo Rapide
- STARTLIST: Men’s British Road Race Championships
- STARTLIST: 2024 Women’s British Road Race Championships
- Startlist: 2024 CAMS Yorkshire Classic Road Races
- Startlists: 2024 Circuit Race Championships
- Startlist: CAMS Ronde van Wymeswold
- Startlists & 2023 Results: National Time Trial Championships
- NEWS: Star Studded Line Up for National Road Champs
- Riders so far: London Dynamo Summer Road Races
- Women’s Tour of Britain Startlist (provisional)
- News: Lincoln winner hit by car
- Entries Wanted: Ilkley Cycles Races
- GB Team Named for Women’s Tour of Britain
- STARTLISTS: NW, Yorkshire & NE Regional RR Championships
- Startlists: East Midlands Road Race Championships
- News: Ribble Rebellion Race USA’s Armed Forces Cycling Classic
- TT Result: Legato Racing Team 10m TT
- Pre-Race Rider Quotes: Ford RideLondon Classique
- STARTLIST: Witham Wheelers Road Races
- Team News: Tour of Britain for Alba Development RT
- Startlist: Totnes Vire 2024
- Starters: NW Junior/U23 360cycling Two Day
- WOMEN’S TOUR OF BRITAIN: Full line up of UCI teams
- Feature: The Prologue Racing Team Mid Term Review!
- NEWS: Pedal Club Lunch (May)
- News: British UCI Teams in Women’s Tour of Britain
- British Road Championships 2024 – The Courses
- Startlist: Proper Northern RR Series 3 (Aughton)
- Entry List: BUCS Road Race Championships 2024
- News: Stage 4 Route for Womens Tour of Britain
- Women’s Tour of Britain: Stage 3 Route
- STARTLIST: BEC CC National B (May 12)
- TT Result: New Forest CC 33m TT
- Events: BikeStow 3-day returns in 2024
- News: Tour of Britain (Women)
- News: Luke Rowe to Retire end of season
- STARTLIST: Sloan Trophy Road Race 2024