Tuesday (July 23rd) in Douglas on the Isle of Man saw round 14 of the legendary Youth League take place
Youth Result: RL360 Isle of Man Youth League 14
ROUND 14 – TUESDAY, 23rd JULY
BORN 2019 & LATER
1. Percy Thompson-Broadbent
2. Samuel Martinez
3. Albie Looney
4. Sebastian Galka
5. Filip Majer
6. Hamish Meikle
7. Maddie Renshaw – 1st Girl
8. Toby Looker
9. Roman Skillicorn
10. Darcie Cowley-Hardy
11. Theo Skillicorn
12. Mian Harrison
13. Nico Corlett
14. Conor Fitzsimmons
15. Bertie Crowe
16. Cameron Duffus
17. Ethan Ho
18. Savannah Beaumont
19. Dawsey Fee
20. Luke Quayle
21. Albert Inskip
22. Elliott Broadway
23. Sonny O’Kelly
24. Logan Watterson
25. Ebony Jones
26. Mieke Herbst
27. William Cubbon
28. Jacobus Herbst
29. Samuel Mylchreest
30. Elsie Jermy
31. Pierpaolo Macchia
32. Malin Kelly
33. Thomas O’Reilly
34. Tommy Varney
35. Isla Takken
36. Poppy Lamb
37. Elijah Hicks
38. Aurelius Livingstone
39. Gabriel Jeruis
40. Teddi Singer
41. Jenson Kennington
42. Leo Denchlev
43. Alaris Furner
NOVICES
1. Lottie Gribbin – 1st Girl
2. Alicia Moore
3. Zander Pulman
4. Ada Snellgrove
5. Livia Molnar
6. Elodie Riley
7. Emmeline Snellgrove
8. Tommy Fulton
9. Buddy Swales
10. Alaya Dickinson
11. Ava Ormesher
12. Fraser Watney
13. Bowie Cain
14. Alberto Macchia
15. Liliana Soon
16. Thomas Rigaux
17. Lilee Jones
18. Francesca Copparelli
19. Arthur Teare
20. Elijah Morris
21. Molly Kelly
22. George Jermy
23. Theo Swales
24. Reece Gonsalves
25. Leo Hill
26. Briar Cubbon
BORN 2018
1. Stanley Quaye
2. Brody Scott
3. Ethan McGovern
4. Felix Christian
5. Esmari Herbst – 1st Girl
6. Georgia Duffus
7. Ivy Quayle
8. Bruno Singer
9. Kian Winn
10. Indiana Swales
11. Ralph Watney
12. Ismael Khalil
13. Louis Ford
14. Archie Swales
15. George Jones
16. Adam Eyre-Wiseman
17. Connor Quirk
18. Amelia Raybon
19. Maddie Tiernan
20. Eden Vass
21. Rory McCann
22. Lucas Cringle
23. Amelie Moore
BORN 2017
1. Charlie Maiden
2. Finn Takken
3. Leo Brown
4. Leo Tomlinson
5. Arlo Kiernan
6. Alessandra Beaumont – 1st Girl
7. Edie Fee
8. Eryn Fitzpatrick
9. Marshall Furner
10. Ella-Rose Ennett
11. Lewis Ward
12. Victoria Martinez
13. Grace O’Reilly
14. Evie Curphey
15. Nessa Mulholland
16. Matthew Soon
BORN 2016
1. George Looney
2. Felix Thompson-Broadbent
3. Mason Dickinson
4. Theadora Gelling – 1st Girl
5. Albertus Herbst
6. Alejandro Mason-Ganzo
7. Max Cain
8. Addien Morgans
9. Archie Teare
10. Vivienne Quayle
11. Georgia Whetnall
12. George Penrose
13. Fergus Cowin
14. Sofia Mason-Ganzo
15. Cooper Birch
BORN 2015
1. Jenson Baglow
2. Arthur Ward
3. Jacob Milnes
4. Cameron Kyle
5. Liam Centellas
6. Austin Quaye
7. Sebastian Hannah
8. Liliwen Parry – 1st Girl
9. Eleanor Freeman
10. Jacob Reynolds
11. Max Boland
12. Catherine Cattle
13. Jasmine Ho
BORN 2014/13/12
1. Tommy Bass
2. Ciaran Grimshaw
3. Cameron Eyres
4. Austin Baglow
5. James Fisher
6. Henry Quaye
7. Tara Nelson – 1st Girl
8. Aelan Morgans
9. Elliott Barron
10. Teddy Thompson-Broadbent
11. Oliver Kennington
12. Poppy Clayton
13. Oliver Hutchinson
14. Jasper Cain
15. Xenia Munoz-Fite
16. Isla Kennington
17. Leighton Curphey
18. Lucia Osborn
19. Xara Quinn
20. Cameron Garrett
21. Lola Cringle
22. Maximus Ciappelli
U/8 RACING BIKES
1. George Looney
2. Felix Thompson-Broadbent
3. Mason Dickinson
4. Charlie Maiden
5. Finn Takken
6. Albertus Herbst
7. Theadora Gelling – 1st Girl
8. Max Cain
9. Stanley Quaye
10. Addien Morgans
11. Archie Teare
12. Alejandro Mason-Ganzo
13. Esmari Herbst
14. Leo Brown
15. Nessa Mulholland
16. Vivienne Quaye
U/10 RACING BIKES
1. Elliott Barron
2. Teddy Thompson-Broadbent
3. Henry Quaye
4. Jenson Baglow
5. Oliver Hutchinson
6. Cameron Kyle
7. Arthur Ward
8. Jacob Milnes
9. Isla Kennington – 1st Girl
10. Liam Centellas
11. Albert Kelly
12. Liliwen Parry
13. Lola Cringle
14. Xara Quinn
15. Austin Quaye
U/12 RACING BIKES
1. Tommy Bass
2. Ciaran Grimshaw
3. James Fisher
4. Austin Baglow
5. Poppy Clayton – 1st Girl
6. Cameron Eyres
7. Bella Quaye
8. Callum Leslie
9. Oliver Kennington
10. Tara Nelson
11. Xenia Munoz-Fite
12. Aelan Morgans
13. Millie Ward
14. Lucia Osborn
15. Leighton Curphey
16. Jasper Cain
17. Abe Kelly
U/14 & U/16 RACING BIKES
1. Cameron Hounsell
2. Thomas Hutchinson
3. Zach Jones
4. Daniel Minay
5. Lily-Ann Scott
6. Abi Clayton
7. Hugh Osborn
8. Bernat Munoz-Fite
9. Cameron Leslie
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Kent CA 10m Time Trial
- TT Result: Southern Counties CU 25m TT
- HC Result: Elevate RT Hill Climb
- Result: Welsh Road Race Championships 2024
- Result: Will Houghton Circuit Race (Hillingdon)
- STARTLIST: National Youth (GHS) Championship Final
- TT Result: Barnesbury CC 25m TT
- TT Result: Rutland CC 10m Time Trial
- TT Result: VC Glasgow South 22m TT
- BMCR Result: E/F/G/H/W Stallard Finale (Darley Moor)
- Crit Result: Melton Olympic CC Summer Crit 4
- Youth Result: The ‘Back to School’ Youth Races
- HC Result: Dursley Road Club Hill Climb
- TT Report: VTTA 100 Mile Championship
- Tour of Britain: Provisional Startlist
- RR Result: Nick Clayton Memorial RR
- RR Result: Jef Schils Memorial Road Race (Nat B)
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- Crit Result: YBC & No Nonsense Circuit races
- RTTC 10 Mile Time Trial Championship (Women)
- RTTC 10 mile Time Trial Championships (Youth/Junior)
- RTTC 10 Mile Time Trial Championship
- Sunday: Jef Schils Memorial (National B)
- REPORT: Victor Berlemont Trophy Race
- RR Result: Junior Tour of Wales
- BMCR RESULT: Dulwich Paragon Road Race
- BMCR Result: Dinosaurs at the Palace
- This Weekend: RTTC National 10 mile Championship
- Crit Result: Mountbatten Summer Circuit Series #10
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #25
- RR Result: Victor Berlemont Trophy Road Race
- Youth Results: RL360 Isle of Man Youth League 19
- Youth Result: 360 Cycling North West Youth Tour (Girls)
- Youth Result: 360 Cycling North West Youth Tour (Boys)
- Crit Result: 360 Cycling Open Circuit Race
- Q&A: Killian O’Brien – third in the Junior Tour of Wales
- TT Result: Sussex CA 25m TT
- TT Result: Coalville Wheelers 19.8m TT
- Crit Result: Cliff Pratt Deca Community Crits 9
- Youth Result: Scottish National Youth Circuit Series 4
Other News on VeloUK
- STARTLIST: National Youth (GHS) Championship Final
- Tour of Britain: Provisional Startlist
- Sunday: Jef Schils Memorial (National B)
- This Weekend: RTTC National 10 mile Championship
- Q&A: Killian O’Brien – third in the Junior Tour of Wales
- TOM PIDCOCK CONFIRMED FOR LLOYDS BANK TOUR OF BRITAIN MEN
- Startlist: 42nd Junior Tour of Wales
- Startlist: 360 North West Youth Tour
- Tour of Britain: Evenepoel/Alaphilippe To Race National Tour
- GB Juniors for Track Worlds in China
- THIS WEEKEND: CYCLOCROSS (Leicestershire)
- Startlist: Men’s National B (Worcestershire)
- Startlists: Fenwicks Tour of Mendip 2024
- Startlists: 19th Ryedale Grasscrete Grand Prix Road Races
- Men’s Tour of Britain News: Teams for 2024 Race
- Men’s Tour of Britain Route Revealed (Stages 5 & 6)
- NEWS: Women’s UCI Drops Team to Close
- Startlist: Youth and Junior Track Championships 2024
- Startlist: RTTC National 25 Mile Championship (Women/JuniorsYouth)
- Startlists: RTTC National 25 Mile Championship (Men)
- Hill Climb Championships: Change of Course
- TT Result: Ross-On-Wye & Dist CC 25m TT
- News: Men’s Tour of Britain Route (Stage 1 & 2)
- GB News: Paracycling Squad for Paris 2024
- Ribble Redefines Road with launch of Allroad
- BMCR: National Road Bike Time Trial Championship
- SUNDAY: Bath Road Club Junior National Series Road Race
- TLI CYCLING FEATURE: SUPER4SERIES
- NATIONAL CIRCUIT SERIES UPDATE 2024
- News: Josh Tarling Extends Contract at Ineos
- Tour of Britain for Men 2024
- News: Connor Swift Extends Contract with Ineos
- Updated GB Olympic Team News
- Sunday: 2024 Youth Circuit Race Championships (Cyclopark)
- ROBBED BY THE HIGHWAYS AGENCY – National Highways
- Startlist: BMCR National Road Championships E/F/G/H
- OLYMPIC NEWS – Team GB Announces First Riders for Olympics
- News: Alex Richardson Retires
- New Releases from Shutt Velo Rapide
- STARTLIST: Men’s British Road Race Championships