This Sunday sees the BMCR National Road Bike Time Trial Championship promoted by Coalville Wheelers CC on the Breedon RR circuit
BMCR: National Road Bike Time Trial
Promoted by Coalville Wheelers CC Sunday July 21st
Based on the Breedon RR circuit, 2 laps of the undulating circuit plus 1 mile finishing stretch.
https://www.mapmyride.com/routes/view/6055608478
Race distance is approximately 19miles (30.5km) Note – 16 miles if backup course is used.
RIDERS
WOMEN
Women 65-69
10:01 – 1 – Trish McPherson, Coalville Wheelers H
10:02 – 2 – Paula Fisher, Born to Bike Racing Team H
Women 50-54
10:03 – 3 – Elaine Simpson, Nottingham Clarion CC E
10:04 – 4 – Andrea Winkless, Coalville Wheelers E
Women 45-49
10:05 – 5 – Lea Fowler, PDQ D
10:06 – 6 – Celia Doyle, Beacon Roads CC D
10:07 – 7 – Victoria Webb, Lichfield City Cycling Club D
10:08 – 8 – Elizabeth Docherty, Wakefield Triathlon Club D
10:09 – 9 – Larissa Alexander, Coalville Wheelers D
10:10 – 10 – Catherine Potts, Born to Bike RT D
Women 40-44
10:11 – 11 – Zoe Shepherd, Team Enable MI Racing C
10:12 – 12 – Gemma Mitchell, Team Boompods C
10:13 – 13 – Kate Kirkland, BornToBike C
10:14 – 14 – Elisa Mcdonagh, Matlock CC C
10:15 – 15 – Alison Fovargue, Empella C
10:16 – 16 – Clare Spencer, BMCR C
10:17 – 17 – Joanna Brewis Sheffrec C
10:18 – 18 – Louisa Cooper, PDQ Cycle Coaching Property Elite C
MEN
Men 75-79
10:19 – 19 – Don Parry, Corley Cycles RC H
10:20 – 20 – Mike Allen, Team Enable-MI Racing-McCann H
Men 70-74
10:21 – 21 – Haydn Davies, Giant CC Halo Films G
10:22 – 22 – Richard McKellar, BMCR G
10:23 – 23 – Patrick Ellerbeck, St.Neots/ Veloelite G
10:24 – 24 – Malcolm Moore, Ambion RT G
10:25 – 25 – Chris Gunter, Alpha RC G
10:26 – 26 – Howard Brown ,Coalville Wheelers CC G
10:27 – 27 – Terry Meechan, Ride Coventry G
10:28 – 28 – Steve Macklin, Velo Club Beverley G
Men 65-69
10:29 – 29 – David Robinson, Louth cycle centre RT F
10:30 – 30 – Dominic Lowden, Diss CC F
10:31 – 31 – Nick Giles, Pocomotion Road Club F
10:32 – 32 – Rob O’ CONNOR, Team Enable Mi racing. F
10:33 – 33 – David Pollard, in gear rt F
10:34 – 34 – Roland Elsdon, Bmcr F
10:35 – 35 – Martin Fisher, BMCR F
Men 60-64
10:36 – 36 – Gary Hobbs, Stroud Valley Velos E
10:37 – 37 – Paul Stewart, API-Anglia Sport E (
10:38 – 38 – Nigel Langridge, Crawley Wheelers Race Team E
10:39 – 39 – Mark Wise, Team Enable MI Racing E
10:40 – 40 – David Smith, Solihull CC E
10:41 – 41 – James Stewart, QN Racing E
10:42 – 42 – Andrew Cole, Coalville Wheelers E
10:43 – 43 – Deano Sibthorpe, Team Echelon E
10:44 – 44 – Malcolm Smith, Peterbororugh CC
10:45 – 45 – Jeff Baird, GS Metro E
10:46 – 46 – Eric Beinhocker, Rogues CC E
10:47 – 47 – Colin Parkinson, South Western Road Club (SWRC)
10:48 – 48 – Karl Moseley, Halesowen Athletic Cycling Club E
10:49 – 49 – Mark Morgan, Coalville Wheelers E
Men 55-59
10:50 – 50 – John Beckett, Rugby velo D
10:51 – 51 – Campbell Noon, Corley Cycles D
10:52 – 52 – Rich Edwards, CC Luton D
10:53 – 53 – Richard Golding, EQUIPE VELO D
10:54 – 54 – Kevin White, Matlock CC D
10:55 – 55 – Paul Shaw, Ilkeston Cycle Club D
10:56 – 56 – Greg Ashley, Team MI racing Enable D
10:57 – 57 – Rory Florence, Diss CC D
10:58 – 58 – John Watson, Hitchin Nomads D
10:59 – 59 – Steve Gibson, Peak Road Club D
11:00 – 60 – Michael Weaver, Rockingham forest wheelers D
11:01 – 61 – Richard Oakes ,TEAM OHTEN AVEAS D
11:02 – 62 – David Alexander, Coalville Wheelers Cycling Club D
11:03 – 63 – Kevin Plummer, Team TMC Strada D
11:04 – 64 – David Webster, Velouse Flyers D
11:05 – 65 – Antony Wallis, Born to Bike D
11:06 – 66 – Rob Muzio, Team Ohten Aveas D
11:07 – 67 – Martin Davis, Beacon RCC D
11:08 – 68 – Tony Grassby, Peak Road Club D
11:09 – 69 – Roy Chamberlain, Corley Cycles RC D
11:10 – 70 – Andy Reed, Coalville Wheelers D
11:11 – 71 – Andrew Hicklin, PEAK RC D
Men 50-54
11:12 – 72 – Philip Wharton, Coalville Wheelers CC C
11:13 – 73 – Jason Carter, Welland valley CC C
11:14 – 74 – Kieron Lewis, CC Luton C
11:15 – 75 – Mark Greenwood ,Lungs 2 Legs C
11:16 – 76 – Martin Nelson, Out Of The Saddle C
11:17 – 77 – James Powell, North Shropshire Wheelers CC C
11:18 – 78 – Matthew Uttley, Nottingham Clarion CC C
11:19 – 79 – Craig Barton, Casp RT C
11:20 – 80 – David Meakin, Tadcaster cc C
11:21 – 81 – Paul Fearn, Coalville Wheelers C
11:22 – 82 – Garry Greenaway, Vanelli Project Go C
11:23 – 83 – Craig Battersby, Tactic Sport UK C (
11:24 – 84 – Tim Wood, Team Echelon C
11:25 – 85 – David Shaw, Velo Bavarian RT C
11:26 – 86 – Jeremy Honor, Equipe Velo C
11:27 – 87 – Paul Westwood, Brereford Wheelers C
11:28 – 88 – Michael D’Arcy, CC Luton C
11:29 – 89 – Mark Smith, Destination Bike Race Team C
11:30 – 90 – Simon NORMAN ,Ride Revolution C
11:31 – 91 – Kristian Bravin, Pedal power Loughborough C
11:32 – 92 – Paul Akroyd, Unattached C
Men 45-49
11:33 – 93 – Darren Farr, CC Luton B
11:34 – 94 – Edmond Dixon, Bicester Millenium CC B
11:35 – 95 – Jamie Murray, Peterborough CC B
11:36 – 96 – Steve Biddulph, Born to Bike Racing Team B
11:37 – 97 – Nick Morgan , Holohan Coaching Race Team B
11:38 – 98 – Michael Kirkland, RAMcc B
11:39 – 99 – Jonathan Smith, LC RT B
11:40 – 100 – Bryce Dyer, Bournemouth Cycleworks/Vitec Fire/Ford CE B
Men 40-44
11:41 – 101 – Graham Waller, Team Bottrill A
11:42 – 102 – Lewis Cunningham, Coalville Wheelers CC A
11:43 – 103 – Nick Hammond, Ilkeston CC A
11:44 – 104 – Chris Sidney, Coalville Wheelers Cycling Club A
11:45 – 105 – Rob Paxton, Velo Bavarian RT A
11:46 – 106 – Paul Pardoe, Peterborough Cycling Club A
11:47 – 107 – Steven Burton, Lichfield City CC A
11:48 – 108 – Leigh Smith, Equipe Velo A
11:49 – 109 – Nigel Whiteley, Hull Thursday RC A
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Houghton CC 10m TT
- TT Result: North Shropshire Wheelers TT
- TT Result: CC Breckland District TT Championship
- HC Result: Farnham RC Hill Climb
- TT Result: a3crg 15m Time Trial
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #8
- Crit Result: Cambridge Crits
- Crit Result: Omega Portsmouth Circuits 8
- Youth Result: North West Youth Tour Stage 3 (Lancaster)
- Youth Result: North West Youth Tour Stage 2
- Youth Result: North West Youth Tour Stage 1 TT
- Result: Mid Shropshire Wheelers Friday Cyclocross 3
- Junior Tour of Wales: Stage 1 Mountain Time Trial
- TOM PIDCOCK CONFIRMED FOR LLOYDS BANK TOUR OF BRITAIN MEN
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series #14
- Startlist: 42nd Junior Tour of Wales
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 13
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #23
- TT Result: East Anglian VTTA 10m TT
- BMCR Result: Hog Hill Thursday League Race 8
- TLI Cycling Report: TLI National Circuit Race championship Taster Race #2
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Races (5)
- Youth Result: RL360 Isle of Man Youth League 18
- Startlist: 360 North West Youth Tour
- Crit Result: SACA Salt Ayre Tuesday Series 19
- TT Result: VTTA East Mids 25m TT
- TT Result: Royal Dean Forest CC 25
- TT Result: Bec CC 25m Time Trial
- TT Result: Yorkshire Road Club 25m TT
- TT Result: Wigan Whs 30m TT
- TT Result: Kent CA 10m Time Trial
- HC Result: Sitwell CC Hill Climb
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC 10m TT
- TT Result: Wrekinsport 10m TT
- TT Result: Southdown Velo 10m TT
- TT Result: Exeter Wheelers 25m TT
- RR Result: John Holman Memorial Race
- TT Result: VTTA London & Home Counties 15m TT Champs
- TT Result: North Tyneside Riders 27m Hardriders TT
Other News on VeloUK
- TOM PIDCOCK CONFIRMED FOR LLOYDS BANK TOUR OF BRITAIN MEN
- Startlist: 42nd Junior Tour of Wales
- Startlist: 360 North West Youth Tour
- Tour of Britain: Evenepoel/Alaphilippe To Race National Tour
- GB Juniors for Track Worlds in China
- THIS WEEKEND: CYCLOCROSS (Leicestershire)
- Startlist: Men’s National B (Worcestershire)
- Startlists: Fenwicks Tour of Mendip 2024
- Startlists: 19th Ryedale Grasscrete Grand Prix Road Races
- Men’s Tour of Britain News: Teams for 2024 Race
- Men’s Tour of Britain Route Revealed (Stages 5 & 6)
- NEWS: Women’s UCI Drops Team to Close
- Startlist: Youth and Junior Track Championships 2024
- Startlist: RTTC National 25 Mile Championship (Women/JuniorsYouth)
- Startlists: RTTC National 25 Mile Championship (Men)
- Hill Climb Championships: Change of Course
- TT Result: Ross-On-Wye & Dist CC 25m TT
- News: Men’s Tour of Britain Route (Stage 1 & 2)
- GB News: Paracycling Squad for Paris 2024
- Ribble Redefines Road with launch of Allroad
- BMCR: National Road Bike Time Trial Championship
- SUNDAY: Bath Road Club Junior National Series Road Race
- TLI CYCLING FEATURE: SUPER4SERIES
- NATIONAL CIRCUIT SERIES UPDATE 2024
- News: Josh Tarling Extends Contract at Ineos
- Tour of Britain for Men 2024
- News: Connor Swift Extends Contract with Ineos
- Updated GB Olympic Team News
- Sunday: 2024 Youth Circuit Race Championships (Cyclopark)
- ROBBED BY THE HIGHWAYS AGENCY – National Highways
- Startlist: BMCR National Road Championships E/F/G/H
- OLYMPIC NEWS – Team GB Announces First Riders for Olympics
- News: Alex Richardson Retires
- New Releases from Shutt Velo Rapide
- STARTLIST: Men’s British Road Race Championships
- STARTLIST: 2024 Women’s British Road Race Championships
- Startlist: 2024 CAMS Yorkshire Classic Road Races
- Startlists: 2024 Circuit Race Championships
- Startlist: CAMS Ronde van Wymeswold
- Startlists & 2023 Results: National Time Trial Championships