Alex Richardson heads up the entry list for Portsmouth North End Cycling Club’s National B Road Race on Saturday, April 27 nr Winchester
Startlist: PNE National B RR
Saturday 27 April | 130Km for Elite/1st/2nd and 3rd Category Riders
Race Start: 10.00am
Still some places in the race available, riders should contact peter_mac@mail.com
Race HQ: Owslebury Parish Hall, Owslebury, Winchester, SO21 1LN
The race is possible only through the dedicated support of many officials, race support (support (AMS, NEG & Medics), club volunteers and supporters. Thank you for dedicating the time, energy and enthusiasm that enables the race to take place. Please accept the sincere gratitude for supporting local racing.
Course
Race Day Schedule
● Course set up: 7:30am
● HQ opens: 8:30am
● Sign-On: 8.45am to 9:30am
● Race Officials Meeting: 9:30am
● Marshals Briefing 9.15am
● Mandatory Rider Briefing: 9.50am –Lined up outside Village Hall.
● Roll Out 10:00am
● Expected finish: 13:20pm
● Prize giving: 13:45pm back at Race HQ
● HQ closes: 14:00
KOM Competition
The first 3 riders over the finish line on each lap will be awarded the following points: 1st (3 points); 2nd (2 points); 3rd (1 point). The rider with the highest points total wins. In the event of a points tie the rider with the best placing at the finish will be the winner. Any rider seeking to participate in this competition must complete full race distance without being withdrawn. The winner will receive a £40 prize.
STARTLIST
1. Alexandar Richardson, Saint Piran Elite
2. Matt Bailey, Ride Revolution Coaching 1st
3. Luke Barfoot, TeamJobs 1st
4. Samuel Benge, trainSharp Club 2nd
5. James Bevan, Army Cycling Union 1st
6. Li Boan, Bodywrap LTWOO Cycling Team Elite
7. James Boyman, Hoops Velo 2nd
8. Xie Chen, Bodywrap LTWOO Cycling Team Elite
9. Lui Chenrui, Bodywrap LTWOO Cycling Team Elite
10. Samuel Clark, Obidos Cycling Team 1st
11. Elliott Colyer, University of Exeter Cycling Club 2nd
12. Lee Curtis, TeamJobs 2nd
13. Tobias Dahlhaus, Foran CT 1st
14. Clay Davies, Ride Revolution Coaching Elite
15. Cosmo Derangi, Brighton Mitre CC 2nd
16. Thomas Doig, TeamJobs 2nd
17. Hamish Forsyth, trainSharp Development Team 3rd
18. Bernard Galea, SPRNT 2nd
19. Niu Gaoshang, Bodywrap LTWOO Cycling Team Elite
20. Matthew Gilmour, TeamJobs 2nd
21. Luke Goodwill, trainSharp Development Team 2nd
22. Kieran Gordge, 3rd
23. Zackary Hamon, Reflex Racing 2nd
24. Oliver Hucks, TAAP Kalas 1st
25. Oscar Hutchings, Schils – Doltcini Racing Team 1st
26. Ashley Hutchison, VC St Raphael 1st
27. Carl Jolly, Schils – Doltcini Racing Team 1st
28. Timothy Jones, 2nd
29. Wang Kuicheng, Bodywrap LTWOO Cycling Team Elite
30. Charlie Lacaille, Schils – Doltcini Racing Team 2nd
31. Harvey Lawson, TAAP Kalas 2nd
32. Sam Llewellyn-Jones, London Dynamo 2nd
33. Jonty King, Wolfox Cams LC RT 2nd
34. Alexandre Mayer Saint Piran Elite
35. Conor McGoldrick, Richardsons Trek DAS 1st
36. Simon McNamara, Sigma Sports Race Team 2nd
37. Chris McNamara, Sigma Sports Race Team 1st
38. Ian Middleton, Foran CT 2nd
39. Ben Millar, TeamJobs 1st
40. George Mitchell, Foran CT 1st
41. Carl Morris, Velo Club Venta 3rd
42. Robin Mould, Foran CT 1st
43. James Nicholson, Foran CT 2nd
44. Samuel Nisbet, Reflex Racing 2nd
45. Archie Peet, Reflex Racing 2nd
46. Daniel Piercy, 2nd
47. Thomas Quaid, Foran CT 2nd
48. Lewis Revill, Sotonia CC 3rd
49. William Roberts, Saint Piran Elite
50. Adam Robertson, Ride Revolution Coaching 1st
51. George Smith, Saddleback Racing 1st
52. Thomas Springbett, Foran CT 2nd
53. David Streule, London Dynamo 2nd
54. Ãllvaro Trivino, Martinez London Dynamo 2nd
55. Sebastien Tyrie, TeamJobs 3rd
56. Archie Waller, London Dynamo 2nd
57. Ethan Walsh, 05/03 2nd
58. Morgan West, Folkestone Velo Club 3rd
59. George Williams, Portsmouth North End CC 2nd
60. Conor Williams, TrainSharp Development Team 2nd
61. Isaac Wright, Team TMC – Strada Wheels 1st
62. Alexander Speirs, TAAP Kalas 2nd
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- STARTLIST: Sloan Trophy Road Race 2024
- Startlist: Yorkshire Under 23 Classic
- STARTLIST: Timmy James Memorial & Witham Hall Grand Prix RRs
- Startlists: Lincoln Grand Prix
- Features, Reports, Results
- Crit Result: King&Queen of the Bowl Crit Series #2
- BMCR Result: Ford CC Dunton Masters Series 2024
- Crit Result: Thruxton Circuit Races Rd 4
- Crit Result: Crystal Palace Crits 2
- Events: BikeStow 3-day returns in 2024
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series 4
- News: Tour of Britain (Women)
- News: Luke Rowe to Retire end of season
- Feature: Road to Bolivian National Cycling Champs 2024
- Youth Result: White Rose Youth League 1
- Crit Result: Crits in the Park 1 (Cyclopark)
- Crit Result: SACA Salt Ayre Tuesday Series 3
- Crit Result: Tameside Tuesday League 3
- Crit Result: West Thames League 3
- Crit Result: Full Gas Spring Cup Series #2
- News: Pedal Club Lunch (April)
- STARTLIST: Youth & Junior Isle of Man Tour
- TT Result: Guernsey Velo Club TT
- TT Result: North Tyneside Riders CC 10m TT
- TT Result: Manchester Wheelers 10m TT
- TT Result: Cronberry Classic TT
- Crit Result: King&Queen of the Bowl #1
- TT Result: Sheffrec CC 10m TT
- TT Result: Gloucester City CC Hardriders 25m TT
- TT Result: Charlotteville CC 25m TT
- Crit Result: Shutt Velo Rapide Hitters Crits Rd 1
- Youth Result: Spring in the Park #1
- Crit Result: Hub Velo/6AM Cycling Spring Crit Series 2
- BMCR Result: Hog Hill Spring Cup
- HC Result: Aims Cycling Hill Climb
- Crit Result: Thruxton Tuesday Circuit Race Series 3
- RR Result: JGCC Road Races
- TT Result: Cambridge CC 15m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 10m TT
- RR Result/Report: Andrews and Florrie make a classic day of racing
- TT Result: Mersey Tri 10m TT
Other News on VeloUK
- Events: BikeStow 3-day returns in 2024
- News: Tour of Britain (Women)
- News: Luke Rowe to Retire end of season
- STARTLIST: Sloan Trophy Road Race 2024
- Startlist: Yorkshire Under 23 Classic
- STARTLIST: Timmy James Memorial & Witham Hall Grand Prix RRs
- News: Pedal Club Lunch (April)
- STARTLIST: Youth & Junior Isle of Man Tour
- Startlists: Lincoln Grand Prix
- Startlists: Southend Wheelers Road Races
- Startlist: Tiverton Junior Nat Series Road Races
- Startlist: Harrogate Nova Spring Road Races
- Startlist: PNE National B RR
- STARTLIST: BUCS 10 TT (University Championships)
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4